gospodarka magazynowa

Twój magazyn jest przedłużeniem Twojej firmy. Nie jest to tylko przestrzeń magazynowa, w której przechowuje się zapasy i czeka na napływające zamówienia. Magazyn jest istotną częścią biznesu, bezpośrednio obsługującą przychodzące zamówienia, przetwarzającą je i wysyłającą oraz utrzymującą wszystko w porządku i płynnie. Ale jak w przypadku każdej innej funkcji lub działu firmy, skuteczne zarządzanie może pomóc w wydobyciu z niego tego, co najlepsze. W tym wpisie omówimy 5 wskazówek, które pomogą Ci zarządzać magazynem bardziej efektywnie. Przeczytaj je, jeśli chcesz przenieść swoje umiejętności gospodarki magazynem na wyższy poziom!

Tworzenie struktury raportów

Prowadzenie dokumentacji działań i zdarzeń w magazynie jest niezbędne do efektywnego zarządzania nim. Obejmuje to dokumentowanie inwentaryzacji, uzyskanie informacji o tym, jak długo trwają wysyłki, oraz uzyskanie przeglądu funkcjonowania działu. Aby w pełni wykorzystać te zapisy, należy stworzyć skuteczną strukturę księgową. To pomoże Ci ustawić skuteczny proces rejestrowania informacji, ułatwiając znalezienie potrzebnych danych i przypisanie pracowników do właściwych ról. Podczas tworzenia struktury księgowej staraj się postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami: 

– Załóż konto główne, na którym przechowywane są szczegóły dotyczące całego działu. Obejmuje to takie informacje jak zapasy, zamówienia zakupu i informacje o dostawcach. 

– Utwórz subkonta w ramach konta głównego, aby przechowywać szczegóły dotyczące każdego obszaru w dziale. 

– Utwórz subkonto w ramach konta działu, aby przechowywać informacje związane z zapasami. 

– Skonfiguruj system księgowości podwójnej z księgą główną (GL) i oddzielnym kontem dla gotówki. W systemie podwójnego zapisu informacje o każdej transakcji trafiają zarówno do GL, jak i na konta, co oznacza, że masz bardziej szczegółowy obraz działalności działu. 

Ustal realistyczne oczekiwania wobec swoich pracowników

Samo mówienie swoim pracownikom, aby pracowali ciężej, nie pomoże. Dużą częścią skutecznego zarządzania magazynem jest ustalanie oczekiwań dla osób odpowiedzialnych. Ważne jest, aby ustawić oczekiwania zgodnie z rzeczywistością, co oznacza, że trzeba być realistą. W przypadku magazynu nie ma zbyt wiele miejsca na elastyczność, jeśli chodzi o godziny pracy. Ponieważ większość dnia spędza się w fizycznym aspekcie pracy, trudno jest wprowadzić znaczące zmiany w sposobie działania. To powiedziawszy, istnieją obszary, w których można poprawić sposób zarządzania pracownikami. Jednym z tych obszarów jest ustalanie realistycznych oczekiwań. Jednym ze sposobów, aby to osiągnąć jest stworzenie corocznej ankiety dotyczącej oczekiwań. Pozwala to na śledzenie ogólnego nastroju pracowników, dając informacje o tym, jak bardzo są zmotywowani i jak wielu z nich jest zadowolonych ze swojej pracy.

Wykorzystaj inteligentną technologię do automatyzacji zadań 

Jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie wydajności magazynu jest wykorzystanie inteligentnej technologii. Od znakowania RFID po zautomatyzowane systemy sortowania i kompletacji – istnieje wiele sposobów, które możesz wykorzystać, aby zwiększyć produktywność swoich pracowników. Dzięki możliwości śledzenia i kontrolowania każdego ruchu w magazynie, można skonfigurować system, który pozwala na inteligentne sortowanie i kompletację. Oznacza to, że przedmioty są automatycznie oznaczane i przygotowywane do wysyłki, co skraca czas, jaki pracownicy muszą poświęcić na wykonywanie zadań ręcznych. Podobnie, dzięki inteligentnym systemom kontroli zapasów, można monitorować poziomy zapasów, automatycznie rezerwować zamówienia, gdy przedmioty się sprzedają i śledzić problemy w magazynie. Dzięki temu można mieć oko na pozycje, które są na wyczerpaniu i mieć system w miejscu, aby doprowadzić je do standardu tak szybko, jak to możliwe. 

Ustanów przejrzysty plan zarządzania aktywami 

Gdy zaczynasz szukać sposobów na zwiększenie wydajności swojego magazynu, jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś zrobić, jest zbadanie planu zarządzania aktywami. Plan zarządzania aktywami to dokument, który określa konkretne lokalizacje i wyposażenie magazynu. Daje on szczegółowy obraz tego, co posiadamy, dzięki czemu wiemy, ile to kosztuje i gdzie się znajduje. Mając te informacje w ręku, można zacząć szukać sposobów na zwiększenie wydajności magazynu. Istnieje kilka sposobów na zwiększenie wydajności magazynu poprzez zastosowanie zarządzania aktywami. Jednym z nich jest zastosowanie systemów śledzenia i monitorowania aktywów. Umożliwiają one monitorowanie lokalizacji i działania sprzętu, śledzenie jego wykorzystania i pomagają w identyfikacji obszarów, w których można zwiększyć wydajność. 

Przeprowadź coroczny przegląd magazynu 

Jeśli chcesz, aby Twoi pracownicy byli zmotywowani i szczęśliwi w swojej pracy, musisz okazać im uznanie. Nie dotyczy to tylko tych, którzy osiągają najlepsze wyniki – należy okazywać uznanie całemu zespołowi. Jedną z najlepszych rzeczy, jaką możesz zrobić, aby utrzymać motywację i zadowolenie swoich pracowników jest danie im powodu do świętowania. Jednym ze sposobów na to jest przeprowadzenie corocznej ankiety wśród pracowników. Pozwala to na uzyskanie szczegółowego wglądu w ogólny nastrój pracowników, dając informacje o tym, jak bardzo są oni zadowoleni ze swojej pracy, jak bardzo są zmotywowani i jak czują się ogólnie w firmie. Możesz również wykorzystać dzień sprzątania. Jest to dzień, w którym zbieracie się jako zespół i sprzątacie cały magazyn. Daje to szansę na pozbycie się nadmiaru przedmiotów, które zagracają przestrzeń, a także wprowadza wszystkich w nastrój budowania zespołu. To tylko kilka sposobów na zwiększenie wydajności magazynu. Dzięki odpowiednim materiałom, sprzętowi i technikom można zwiększyć wydajność każdego działu w firmie.

Więcej porad dot. zagadnienia jakim jest gospodarka magazynowa znajdziesz na Logit.com.pl